يکشنبه ١ دی ١٣٩٨

بسم الله الرحمن الرحیم

پیام هفته پژوهش-تمدن نوین اسلامی در سایه پژوهش محوری

هفته پژوهش هر چند به طور نمادین، هفته گرامیداشت مقام پژوهش و پژوهشگران است. ولی می بایست همانند موقفی باشد که هر یک از مسئولان و پژوهشگران به «تدبر در گذشته و تدبیر در آینده» اهتمام ورزند و با تأمل و درنگ، داشته ها و نداشته ها را بسنجند و طرحی نو برای رفع آسسیب ها و موانع دراندازند.

امسال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با فضل الهی و عنایات حضرت ولی حصر(عج) و رهبری داهیانه رهبر فرزانه انقلاب با عبور موفقیت آمیز از «چله» مشکلات و کسب افتخارات و موفقیت های بسیار در عرصه های گوناگون و به ویژه عرصه علمی توانسته است گفتمان انقلاب اسلامی را با بهره گیری از آموزه های وحیانی مستحکم تر از هر زمان به جهان عرضه کنند.

در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی حوزه های علمیه، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و همه نهادهای علمی، عزم آن را دارند که در راستای تحقق «تمدن نوین اسلامی» گام هایی بلند و استوار بردارند. هر چند که در این زمینه در آغاز راهند، ولی بنیادهای علمی چنان استوار و مستحکم ساخته و پرداخته شده که امید می رود به زودی شاهد افقهای روشن این تمدن درخشان باشیم.

جامعة المصطفی العالمیة نیز به نوبه خود بر آن است تا با دستیابی به «مرجعیت علمی» در سطح جهانی در عرصه علوم اسلامی و علوم انسانی مبتنی بر مبانی دینی و با بهره گیری از عناصر سازنده تمدن اسلامی با شاخص هایی چون «آموزش های تزکیه محور» و «پژوهش های مبتنی بر اصول جهانی مکارم اخلاقی» در این زمینه ایفاء نقش کند.

اصولا مرجعیت یابی «جامعة المصطفی العالمیة» در سطح جهان، جز با تولید نظریه در علوم گوناگون به ویژه علوم انسانی،  شدنی نیست. از همین روست که همت مسئولان، مدیران، کارشناسان، اساتید و همه دست اندرکاران المصطفی، معطوف به  «آموزش های پژوهش محور» برای تولید علم به ویژه در علوم انسانی براساس مبانی جهانی شناسنامه و انسان شناسانه متخذ از وحی قرآنی و سنت و سیره معصومان (ع) است.

نهضت تولید علم و نظریه پردازی در ساحات مختلف علمی در جامعة المصطفی العالمیة می بایست در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و آرمان تمدن نوین اسلامی باشد. تمدنی بر اساس عقلانیت و معنویت و عدالت که آرزوی دیرپای همه انسان های خیراندیش است.

و آخر دعوینا ان الحمد لله رب العالمین

  علی عباسی              

آذر ماه 1398              

 

 

خروج